Jak zautomatizovat vydání a release mobilních aplikací? S Fastlane!

V našem dalším odborném článku se díváme na problematiku vydávání a release aplikací pro platformy Android a iOS. Odhalujeme, jakým způsobem k těmto aktivitám přistupujeme my, a přinášíme stručný návod dalším vývojářům.

Publikace aplikace = poměrně náročný proces

Při vývoji aplikace je vhodné průběžně testovat její dokončené části. Proto však musí vývojář aplikaci archivovat pomocí vývojového prostředí XCode a poté získaný archiv nahrát na Testflight (nebo jiný testovací portál) pro testery. Když je aplikace hotová, odladěná od všech chyb a připravená na produkční vydání do AppStore, je potřeba tento proces zopakovat a nahrát screenshoty aplikace ve všech podporovaných jazycích. Navíc je potřeba spravovat certifikáty, což bývá velká otrava a často u toho ztratíme pár vlasů. Nebylo by ale super, kdybychom si všechno toto trápení mohli odpustit díky nástroji, který by nám celý  proces zautomatizoval? 

Fastlane tool - velmi schopný pomocník 

Fastlane je pravděpodobně ten nejlehčí způsob, jak zautomatizovat vydání a release aplikací pro platformy Android/iOS. Postará se za nás o určité kroky, které by nám jinak zbytečně vzaly drahocenný čas. Řeč je například o automatické zvýšení verze aplikace, archivaci aplikace, changelog atd.

Funkce Fastlane:

  • Automatické vygenerování screenshotů ve všech jazycích a pro všechna zařízení, která aplikace podporuje.
  • Beta Deployment - Vydání beta verzí průběžného vývoje pro testery.
  • AppStore Deployment - Release nové produkční verze do AppStore.
  • Code Signing - Správa certifikátů potřebných pro vývoj a samotný release.

Po celém dokončení procesu vydání umí Fastlane také například poslat zprávu do Slacku, ve které bude informovat všechny uživatele vybraného kanálu o jejím vydání. Fastlane je také možné integrovat do již existujícího CI (Bitrise, Jenkins, ...), čímž je proces ještě pohodlnější. 

Dost ale teorie, pojďme skočit na instalaci a samotnou implementaci do projektu! 

Instalaci Fastlane je možné provést několika způsoby. U nás v Dactylu jsme využili Ruby, ale instalace je možná například i pomocí HomeBrew.

HomeBrew instalace

brew install fastlane

Následně doporučujeme nastavit Fastlane match pro správu certifikátů. Návod je přímo na stránkách Fastlane a je velmi dobře napsaný. Bylo by tedy zbytečné jej opisovat, a proto vám zde vložíme aspoň odkaz na nastavení.
 
Po úspěšné instalaci Fastlane se nyní přesuneme do složky projektu a v terminálu zadáme: 

fastlane init

To nám vygeneruje několik nových souborů do projektu - Appfile, Gemfile a Fastfile.
 
Do projektu ještě přidáme jeden soubor, který nazveme Pluginfile. Do něj nainstalujeme plugin pro automatické zvýšení verze aplikace. To provedeme vložením jednoho řádku do tohoto vytvořeného souboru.

Sapiente deleniti officiis

Dolor fuga repudiandae vero voluptas provident minus rem. Eaque commodi asperiores odio nihil repellat nulla ipsum. Aut voluptas fugit omnis. Quod enim dolorem aliquid autem. Iusto et nulla veritatis. Recusandae officiis ab deleniti vel sequi quos. Quis numquam tenetur repellendus natus eos dolorum soluta. Adipisci accusantium et nostrum nulla velit molestiae explicabo. Illum sapiente quas et non totam.

Tempora facere enim architecto vel consectetur et. Voluptas suscipit error illum et qui incidunt quisquam. Et repellat ipsam beatae provident iste. Velit et quis quos saepe quia. In voluptas voluptas qui voluptatem suscipit. Ab voluptatem nostrum odit necessitatibus provident ut. Ipsum quis voluptatem voluptatem nulla fugiat.